As a part of his annual visit to Catholic Extension in Chicago, Bishop Bohdan also visits Ukrainian Churches of Saint Nicholas Eparchy. Catholic Extension is a national fundraising organization which supports and strengthens poor mission dioceses across the United States. They provide funding and resources to dioceses and parishes through programs and services investing in people, infrastructure and ministries.

On Sunday, April 9, 2017 Bishop Bohdan visited Ss. Vladimir and Olha for the Palm Sunday Divine Liturgy. Ss. Volodymyr and Olha is one of the largest Ukrainian Catholic Parishes with the new Ukrainian Immigration.

Bishop Danylo, in his homily, asked parishioners to participate in the beautiful services of the Holy Week as a sign of God’s salvific and unlimited love for humanity.

В рамках свого щорічного візиту в Catholic Extension в Чикаго, єпископ Богдан також відвідав українські церкви Єпархії святого Миколая. Catholic Extension є національною організацією зі збору коштів, яка підтримує і зміцнює бідні єпархії і місії по всій території Сполучених Штатів. Вони забезпечують фінансування і ресурси для єпархій та парафій в рамках програм і послуг, що інвестують в людей, інфраструктуру і міністерства.
У неділю, 9 квітня 2017 у Вербну неділю єпископ Богдан відвідав парафію Володимира і Ольги і відсвяткував Божественну Літургію. Парафія Володимира і Ольги є одним з найбільших українських католицьких парафій з новою українською імміграцією.
Владика Данило, у своїй проповіді, попросив парафіян брати участь в богослужіннях Страсного тижня.