As a part of his annual visit to Catholic Extension in Chicago, Bishop Bohdan also visits Ukrainian Churches of Saint Nicholas Eparchy. Catholic Extension is a national fundraising organization which supports and strengthens poor mission dioceses across the United States. They provide funding and resources to dioceses and parishes through programs and services investing in people, infrastructure and ministries.

On Saturday and Sunday, April 9, 2017, Bishop Danylo visited Saint Nicholas Ukrainian Catholic Cathedral in Chicago.

Bishop Bohdan met with Father Bohdan Nalysnyk and Clergy serving cathedral community.

On Sunday, April 9, bishop Bohdan and all the clergy celebrated Palm Sunday services at St. Nicholas Cathedral.

В рамках свого щорічного візиту в Catholic Extension в Чикаго, єпископ Богдан також відвідав українські церкви Єпархії святого Миколая. Catholic Extension є національною організацією зі збору коштів, яка підтримує і зміцнює бідні єпархії і місії по всій території Сполучених Штатів. Вони забезпечують фінансування і ресурси для єпархій та парафій в рамках програм і послуг, що інвестують в людей, інфраструктуру і міністерства.
У суботу та неділю, 8-9 квітня 2017 року, єпископ Данило відвідав Свято-Миколаївський Український католицький собор в Чикаго.
Владика Богдан зустрівся з о. Богданом Налісником, духовенством що служать в соборі та спільнотою.
У неділю, 9 квітня, єпископ Богдан і все духовенство відсвяткували Вербну неділю в Свято-Миколаївському соборі.