Please be informed that on Wednesday, September 27, 2017, after a long illness, Father Leo Goldade fell asleep in the Lord. May his memory be eternal!

Father Leo Goldade served in the Eparchy of Stamford since his ordination in 1972. Over the years he was invited to preach many missions and retreats. He was called to serve as Spiritual Director for St. Basil Seminary in Stamford, and then as Spiritual Director of the Pontifical Ukrainian Catholic Institute Patrocinio, He spent time as an Instructor in Ukraine, as Parochial Vicar in St. George Parish in NYC, as Master of Novices in the seminary in Glen Cove. Father Leo was a man and a priest of many God given talents which he hewed and perfected over his many years of service for the glory of God and the good of his brothers and sisters in Christ.

A Funeral Parastas will be celebrated at St. Joseph’s Monastery in Glen Cove, NY on Saturday, September 30th at 7:00 PM.

A Funeral Parastas will also be celebrated at St George Ukrainian  Catholic Church in New York City on Sunday, October 1st at 7:00 PM

The Funeral Liturgy will be celebrated at St. George Church in New York City on Monday, October 2nd at 10:00 AM

Interment will follow at Holy Spirit Cemetery in Hamptonburg NY in the Basilian Fathers’ section.

Please pray for the repose of  Father Godade’s soul.

Просимо ласкаво прийняти до відома, що у середу, 27-го вересня, по довгій і тяжкій недузі,  упокоївся у Бозі  Преподобний о. Лев Ґолдейд, ЧСВВ. Вічна йому пам’ять!

Бл. п. о. Лев служив у Стемфордській Єпархії від 1972 року, коли був рукоположений на священика. Був цікавий проповідник і часто запрошували отця провадити реколєкції і місії. Служив Духовником у семінарії св. Василія у Стемфорді, як теж  в Українськім Католицькім Інституті Патроцініо у Римі. Був викладачем в Україні. Служив Маґістером Василіянських Новиків у Ґлен Ков . Був бл. п. о. Лев багато-талановитий священик, який ревно та довголітньо служив на прославу Бога та на добро Його люду.

Священичий Парастас відправлятиметься у Монастирі св. Йосафата у Ґлен Ков, Н.Й. у суботу, 30-го вересня, год 7:00 вечір.

Священичий Парастас буде теж відправлятися у Церкві св. Юра в місті Нью Йорк у неділю, 1-го жовтня у год 7:00 вечір.

Похоронна Свята Літургія буде відправлена у Церкві св. Юра, Нью Йорк, у понеділок, 2-го жовтня у год 10:00 рано.

Тлінні останки будуть поховані на Цвинтарі св. Духа, Гамптонбурґ, Н.Й., у частині призначені оо. Василіянам.

Просимо  молитов за спокій душі бл. п. Пр. о. Лева.