«Повернімося до Господнього дому»: Пармська єпархія Святого Йосафата впроваджує нову пасторальну програму

З 1 вересня 2021 року Пармська єпархія Святого Йосафата під проводом правлячого архиєрея владики Богдана Данила розпочала впровадження пасторальної програми «Повернімося до Господнього дому». Пропонуємо Вашій увазі його зміст.

«1 вересня ми розпочинаємо новий церковний рік. Я би хотів усіх вас щиросердечно запросити прочитати і роздумати над пастирським листом „Повернімся до Господнього дому“.

У Діяннях Апостолів є чудовий образ, коли Христос возноситься на небеса, його учні стоять і вдивляються на небо. А два мужі у білому, які є прообразом ангелів, звертаються до них ось такими словами: «Мужі галилейські, чого стоїте, дивлячись на небо? Ідіть…»

Сьогодні я звертаюся до кожного із вас. Ідіть поза межі наших парафіяльних громад і поверніть назад тих, які є членами наших громад. Це завдання належить нам — священникам і дияконам. Але воно також є завданням кожного християнина, кожного нашого вірного, наших родин та нашої молоді.

Погляньте на сторінки цього пастирського листа і старайтеся впровадити у дію ці пастирські завдання, які там є поручені кожному.

Нехай наша церковна громада знову наповниться радістю спільної молитви у наших храмах!»

Такими словами правлячий архиєрей Пармської єпархії Святого Йосафата владика Богдан Данило презентував нову пасторальну програму для духовенства та вірних своєї єпархії, а також для усіх людей доброї волі.

Теперішня пандемія вразила практично усі сфери діяльності людини. Карантинні обмеження, введені урядами різних країн для боротьби із нею, наклали свій відбиток на повсякденне життя кожного із нас. Не оминули ці обмеження і церковного життя та релігійного досвіду людей. В один момент священники, дбаючи про життя і здоров’я повірених їхній опіці вірних, розпочали закликати людей не приходити до храмів та провадити молитву з дому. Для цього у багатьох парафіяльних громадах розпочалися онлайн-трансляції богослужінь. Проте, такий досвід був тимчасовим та спричиненим загрозливими обставинами пандемії. Тепер же прийшов час повертатися до храмів, до своїх парафіяльних спільнот. Адже онлайн-богослужіння ніколи не будуть у змозі цілковито замінити живу участь у богослужінні та спілкування з Богом та ближніми.

«Однак, наш досвід пандемії також приніс нам світло. Цей досвід дав нам більше розуміння Божої любові до нас. Нам вдалося глибше збагнути те, що означає пережити темряву смерті Ісуса Христа і як Його життєдайна смерть є нашим спасінням. Ми також більше зрозуміли те, що Його смерть не є остаточної подією! Воскреслий Христос закликає нас відчути радість через зустріч із Ним і життя для Бога і ближнього, а не для себе. Ця зустріч із Воскреслим Господом приносить нам радість звільнення від гріхів, які тримають нас у пастці егоцентризму», — розпочинає свій Пастирський лист владика Богдан Данило, запрошуючи усіх людей доброї волі до нового етапу постійного духовного навернення.

Пастирський лист «Повернімося до Господнього дому» не є типовим посланням, а радше своєрідною душпастирською програмою. Він складається із вступу, у якому владика Богдан звертається до читача та пояснює важливість цього листа. Відтак слідують п’ять частин: роль духовенства, роль мирян, роль сімей, роль молоді та наша роль як членів місійної Церкви. Особливої уваги заслуговує розділ, звернений до родин, адже таке особливе звернення породжене Посланням Синоду Єпископів УГКЦ «Надія, до якої нас кличе Господь». Також для кожної категорії осіб є подані певні завдання для втілення змісту листа на практиці.

Спробуймо звернути увагу на розділ, присвячений сім’ї. «Коли ми переживали темряву пандемії, багато з нас вважали, що наші сім’ї є джерелами світла. Наші сім’ї — це Божі дари, і вони мають бути джерелом взаємної підтримки та духовного зростання», — говориться у вступі-зверненні до сімей. Відтак автор листа акцентує увагу на вихованні дітей у сім’ї. Здійснює це за посередництвом трьох підрозділів: «Виховання дітей на вірних дорослих», «Виховання дітей для участі у літургійних богослуженнях», «Виховання дітей, щоб стали Христовими учнями». «Виховувати дітей, щоб стали учнями Ісуса в сучасному середовищі є складним завданням. З цієї причини сім’ї отримають велику духовну користь із приналежності до громади вірних. Участь у парафіяльній сім’ї надає вкрай необхідну підтримку у формуванні дітей, щоб вони стали віруючими дорослими. Відвідування церкви прищеплює дітям щось цінне: дар віри. Ця віра стане якорем, який допоможе їм пережити бурі життя», — йдеться в одному із підрозділів.

Опісля роздумів слідують завдання. Для сімей вони є наступними:

1. Моліться разом. Щодня виділяйте час на спільну молитву. Якщо щоденна молитва неможлива, моліться разом два-три рази на тиждень.
  2. Читайте Святе Письмо разом. Літургійний календар Церкви своїми святами та порами року освячує час. Спільне читання недільних послань та Євангелій допоможе вам та вашим дітям глибше зрозуміти ключові події історії спасіння, про які Церква згадує щороку.
  3. Визначте місце у своєму домі для молитви. Прикрасіть цей простір або молитовний куточок святими іконами. Ікони збагачують духовне життя родини, приносячи святу річ у дім. За нашою традицією, у таких молитовних куточках сім’ї часто мають три ікони: одну Ісуса Христа, іншу — Божої Матері та третю — Святого Миколая. Христос як Голова церковного Тіла є взірцем для чоловіка, глави сім’ї. Найсвятіша Богородиця із Дитятком Ісусом є ідеальним зразком для матері і дітей. Святий Миколай є прикладом співчуття і гостинності.

Таким чином виглядають й інші розділи Пастирського листа. Задля ознайомлення із ним подаємо його англійську та українську версії у форматі PDF.