Пополудні, 9 грудня 2019 року, Блаженніший Святослав разом з членами Постійного Синоду відвідали Американський Католицький Університет у Вашингтоні, де зустрілися з деканом Факультету богослов’я і релігійних студій о. д-ром Марком Морозовичем, а також професоркою Робін Дарлінг Юнг та о. Стефаносом Алексопулосом, керівниками та викладачами Інституту східних християнських студій Американського Католицького Університету у Вашингтоні.
Під час ділової бесіди владики Української Греко-Католицької Церкви обговорили з керівництвом Богословського факультету можливості та перспективи співпраці в науковій площині різних інституцій УГКЦ з Інститутом східних християнських студій.
Окрім цього, делегація УГКЦ ознайомилася з бібліотекою орієнталістики Університету та оглянула унікальні експонати, зібрані в ній. Як знак пошани до цієї важливої католицької наукової інституції та як завдаток успішної співпраці на майбутнє Глава УГКЦ передав до бібліотеки серію публікацій під загальною назвою «Київська Церква». Також до бібліотеки був переданий примірник унікального англомовного видання авторства київського професора, доктора фізико-математичних наук, провідного наукового співробітника Інституту фізики Національної Академії Наук України пана Василя Шендеровського «Нехай не гасне світ науки» («May the light of science never die»), де зібрані десятки життєписів видатних постатей української науки, культури і духовності. Цінним дарунком для бібліотеки Американського Католицького університету стала також книга «Переслідувані за правду», видана Інститутом історії Церкви Українського католицького університету, яка розповідає про історію мучеництва та ісповідництва УГКЦ в часах комуністичних переслідувань минулого століття.
Наступного дня, 10 грудня 2019 року, під час вечірнього засідання Постійного Синоду УГКЦ відбулася робоча зустріч Блаженнішого Святослава і Синодальних Отців з Президентом Американського католицького університету у Вашингтоні професором Джоном Гарві (John H. Garvey) та деканом богословського факультету о. д-ром Марком Морозовичем.
Насамперед, владики поділилися враженнями від своїх відвідин університету та підкреслили важливість продовження і поглиблення східних християнських студій в університеті. Члени Постійного Синоду висловили сподівання, що програма українських церковних студій допоможе студентам університету і іншим зацікавленим особам та структурам відкрити для себе багатство Християнського Сходу у його візантійсько-українській іпостасі.
Окрему увагу в ході розмови було звернено на роль мирян в житті і місії Католицької Церкви. Глава Української Греко-Католицької Церкви ознайомив гостей з патріяршим рухом в УГКЦ як виявом проактивної позиції мирян, які прагнули підтримувати живий зв’язок з матірньою Церквою та бажали її розвитку у світлі богословських і душпастирських підходів, запропонованих Другим Ватиканським собором.
Зі свого боку Президент університету Джон Гарві подякував за зацікавлення зі сторони Української Греко-Католицької Церкви богословськими студіями і програмами, які реалізуються в університеті та запевнив про свою відкритість до плідної співпраці.
Нагадаємо, що напередодні Тижня святкувань «Від серця до серця» владика Василь Лостен, вислужений єпископ Стемфордський та випускник Католицького університету Америки, пожертвував п’ять мільйонів доларів на заснування Центру українських церковних студій при новоствореному Інституті досліджень східного християнства. Відтак владика Лостен зауважив, що цей дар є лише початком, і він шукатиме інших жертводавців, щоб підтримувати дослідження української Церкви та її духовності.
Довідка
Василь Шендеровський «Нехай не гасне світ науки». Всесвітньо відомі й незаслужено забуті: видатні фізики, математики, економісти, історики, мовознавці, — вчені, які залишили помітний слід у світовій науці, але з різних причин здебільшого лишилися невідомими в Україні… Біографії цих непересічних особистостей знайшли своє місце в книзі Василя Шендеровського»Вчені України у світовій науці», що вийшла у київському видавничому домі «Простір» цього року. Вона об’єднує серію книжок «Нехай не гасне світ науки», в яких подано короткі нариси про вчених, народжених українською землею, що своїм науковим доробком прислужилися світовій науці і культурі.
«Я свого часу хотів створити фізичну енциклопедію українською мовою, і стикнувся з тим, що наших учених-фізиків ми практично не знаємо», — розповів Василь Андрійович. «Усе почалося з Івана Пулюя, який, я вважаю, є одним із найбільших учених кінця XIX — початку ХХ століття. Його поважали як імператори великих держав, так і вчені, починаючи з самого Альберта Ейнштейна. Це дослідження стало відправною точкою. Згодом ми на Українському радіо зробили цикл „Нехай не гасне світ науки“ — понад 150 передач про вчених, чиїх імен майже не знає громадськість», — розповів Василь Шендеровський.
Католицький університет Америки (англ. The Catholic University of America, CUA) — приватний університет, розташований у Вашингтоні (округ Колумбія, США). Заснований в 1887 році католицьким духовенством США за підтримки папи Лева XIII, є національним університетом Католицької церкви в Сполучених Штатах. Університет функціонує як науковий центр для осіб, які вже отримали вищу освіту; перших студентів він прийняв у своїх стінах в 1904 році. В його складі функціонують 12 факультетів і 21 дослідницький центр. Католицький університет — єдиний університет Америки, що видає канонічні дипломи відразу за трьома богословським спеціальностями: канонічне право, філософія і теологія.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ