On September 24, 2017, St. Anne Ukrainian Catholic Church in Austintown, OH, a parish of the Ukrainian Catholic Eparchy of St. Josaphat in Parma, held its annual Ukrainian Festival.

Pictured:Fr. Lubomyr Zhybak with his wife Natalya and their two sons: Svyatoslav (9) and Julian (5)

In addition to the delicious Ukrainian dishes, the festival’s guests were able to enjoy the Ukrainian and Slavic songs and music, performed by The Zaps Orchestra. There was also a baskets auction and raffles. The festival took place within the context of the parish’s 50th anniversary celebration this year.

According to Fr. Lubomyr Zhybak, pastor of St. Anne Church, “I am glad that our parish community continues to hold the beautiful tradition of having the Ukrainian Festival in the fall. I think people in Austintown, Youngstown, and other neighboring localities expect that each year St. Anne Church would have its festival in September and it’s very important for our area, which is so ethnically diverse, to organize such events.” “There is so much division in the world right now, and so, the festivals like ours bring people together and amidst the delicious food, music, and dances they no longer see what divides them either religiously, or politically, or in whatever other way, but willy nilly they experience the beauty of humanity that could be experienced harmoniously, when everyone looks at each other as a brother and sister to embrace and love and not as an enemy to combat,” states Fr. Lubomyr. “I hope that we will continue to keep this wonderful Ukrainian tradition for many more years to come,” concluded the pastor.

The next Ukrainian Festival at St. Anne Church in Austintown will take place on September 30, 2018.

24 вересня 2017 р. при Церкві святої Анни УГКЦ в м. Остинтауні, штат Огайо, яка належить Єпархії святого Йосафата в Пармі, відбувся щорічний Український фестиваль

Крім смачних українських страв, гості фестивалю змогли насолодитися українськими та слов’янськими піснями та музикою, виконаною оркестром «Запоріжці». Під час фестивалю також були розіграні подарункові кошики як також відбулося декілька грошових лотерей. Фестиваль пройшов у контексті святкування 50-річчя парафії цього року.

За словами о. Любомира Жибака, пароха церкви св. Анни, «Мені приємно, що наша парафіяльна громада продовжує зберігати цю чудову традицію проведення Українського фестивалю восени. Я гадаю, що люди в Остинтауні, Янгстауні та інших сусідніх містечках сподіваються, що кожного року при Церкві св. Анни відбудеться фестиваль у вересні, і для нашої, досить етнічно-різноманітної місцевості, дуже важливо організовувати подібні заходи». «На сьогоднішній день існує так багато поділів у світі, а тому фестивалі, подібні до нашого, зближують людей один до одного і серед смачної їжі, музики та танців вони більше не зауважують, що їх розділяє релігійно чи політично чи будь-яким іншим чином, але хотячи чи нехотячи вони відчувають красу людства, яку можна гармонійно досвідчити, коли кожен дивитиметься один на одного як на брата та сестру, яких потрібно обійняти та любити, а не як на ворогів, з якими потрібно боротися», − стверджує о. Любомир. «Я сподіваюсь, що ми продовжуватимемо зберігати цю чудову українську традицію ще багато років», − підсумував парох.

Наступний Український фестиваль при Церкві св. Анни в Остинтауні відбудеться 30 вересня 2018 р.