On September 25, 2016, St. Anne’s Ukrainian Catholic Church in Austintown, OH held its annual Ukrainian Festival. In addition to the delicious Ukrainian dishes, the festival’s guests were able to enjoy the Ukrainian and Slavic songs and music, performed by Jack Vasko Orchestra and Zaps Orchestra as well as the traditional Ukrainian dances, performed by “Kyiv” Ukrainian Dance Ensemble from Carnegie, PA. There was also a baskets auction and raffles.

According to Fr. Lubomyr Zhybak, pastor of St. Anne’s Church, “At first glance, these types of events might look like simple celebrations of an ethnic heritage and culture, particularly in this case the Ukrainian one. However, when one spends time at the festival, intermingling with other people, suddenly one could begin to realize that there a certain ecumenical dimension to this event: Catholics, Orthodox and Protestants (and not only!) all sitting at the same table enjoying the food, talking to and dancing with each other, having forgotten about the differences that separate them, but vividly and perhaps even subconsciously expressing the qualities that unite them,” states the church’s pastor. “Without in any way trying to undermine the importance of the official ecumenical dialogue of the Church that seems to take place most of the time at the hierarchical level, I think it is namely at the grass-root level events like the local ethnic festivals that ecumenism could commence to take a concrete form without any hidden ecclesial or any other types of pretexts,” says Fr. Lubomyr. “All of a sudden ecumenism is no longer some distant unknown reality, but a concrete expression of the human heart’s desire for a dialogue with another person. And that’s exactly one of the ways how a parish can become a place of one’s encounter with the living Christ,” concludes the pastor.

The next Ukrainian Festival at St. Anne’s Church in Austintown will take place on September 24, 2017.

В українській греко-католицькій парохії св. Анни міста Остинтаун, штат Огайо відбувся щорічний Український фестиваль

25 вересня 2016 р. українська греко-католицька парохія св. Анни міста Остинтаун, штат Огайо провела щорічний Український фестиваль. В додаток до смачних українських страв, гості фестивалю змогли насолодитися українськими та слов’янськими піснями і музикою у виконанні «Оркестру Джека Васко», «Оркестру Зепс» як також традиційними українськими танцями у виконанні Українського танцювального ансамблю «Київ» з м. Карнегі, штат Пенсільванія. Під час фестивалю також провели аукціон подарункових кошиків та виграшну лотерею.

За словами о. Любомира Жибака, пароха Церкви св. Анни, «На перший погляд подібні події можуть виглядати звичайним святкуванням певної етнічної спадщини та культури, в даному випадку української. Однак, коли особа проведе час на фестивалі, спілкуючись з іншими людьми, вона раптом може почати усвідомлювати, що ця подія має певний екуменічний характер: католики, православні та протестанти (і не тільки!) всі сидять за одним столом, насолоджуючись їжею, розмовляючи та танцюючи один з одним, забувши про відмінності, які їх розділяють, але очевидно і можливо навіть підсвідомо виражаючи якості, які їх об’єднують», заявляє парох церкви. «Без жодного намагання применшити важливість офіційного екуменічного діалогу Церкви, що здається в більшості випадків відбувається на єрархічному рівні, я гадаю, що саме через такі події на підставовому рівні як місцеві етнічні фестивалі екуменізм може почати набирати конкретної форми без прихованих церковних або яких-небудь інших видів приводів», стверджує о. Любомир. «Раптом екуменізм більше не є якоюсь далекою невідомою дійсністю, але конкретним вираженням бажання людського серця до діалогу з іншою людиною. І саме це є одним із способів як парохія може стати місцем зустрічі людини із живим Христом», завершує парох.

Наступний Український фестиваль парохії св. Анни в Остинтауні відбудеться 24 вересня 2017 року.