On Sunday, April 2, 2017 Ukrainian Community of the Metropolitan Cleveland Area had an opportunity to see a premiere of Patriarch Yosyf Slipyj’s documentary Film “Sprava Ryfy”.

Over two hundred people gathered at Pokrova Ukrainian Catholic Church in Parma, OH to meet with Pavlo Kazantsev, producer and Olena Moshchynska, film director. After a moving premiere Ukrainian community had a chance to speak with Pavlo and Olena and learn about production process. A number of parishioners from Pokrova shared their memories of meeting the Patriarch +Slipyj during his visit to Cleveland for the groundbreaking ceremony in Pokrova church in 1972.

Справа Рифи – премєра документального фільму про Патріарха +Йосифа Сліпого.
В неділю, 2-го квітня 2017, українська громада великого Клівленду мала нагоду переглянути прем’єру документальної стрічки про Патріарха +Йосифа Сліпого “Справа Рифи”.
Більше двохсот людей зібралося в церкві Покрови Пресвятої Богородиці, що в Пармі, Огайо, щоб зустріти Павла Казанцева, продюсера, та Олену Мощинську, режисера. Після зворушливого перегляду, українська спільнота мала нагоду поспілкуватися з Оленою та Павлом і дізнатися про деталі створення фільму. Декілька парафіян з парафії також поділилися спогадами про Патріярха +Сліпого та його душпастирські відвідини Клівленду в 1972 році.