Over the weekend of March 2-3, 2019 a filming crew from Zhyve.tv (Ukraine) visited with Bishop Bohdan Danylo of the Ukrainian Catholic Eparchy of St. Josaphat in Parma the Ukrainian Catholic parishes in North and South Carolina.

On Saturday, March 2, Bishop Bohdan Danylo celebrated a Pontifical Divine Liturgy with the Ukrainian-speaking community of St. John the Baptist Ukrainian Catholic Mission in Pineville, NC in the copious presence of the faithful. Over 120 people gather twice a month in the chapel of Charlotte Catholic High School for liturgical services led by Fr. Michael Kulyk of Akron, OH, who commutes to North Carolina on a bi-monthly basis.

The following day, Sunday, March 3, Bishop Bohdan, together with Bishop Peter J. Jugis of the Roman Catholic Diocese of Charlotte, celebrated a Divine Liturgy with the English-speaking community of St. Basil the Great Ukrainian Catholic Parish in Charlotte, NC. The Liturgy took place at St. Thomas Aquinas Roman Catholic Church in Charlotte that currently hosts the community of St. Basil the Great. Over the last two years, St. Basil parish has been experiencing an amazing growth of parishioners both of the Ukrainian and non-Ukrainian heritage, who made the Byzantine tradition of the Ukrainian Catholic Church their own. The parish is taken care of by Fr. Joseph Matlak, who also ministers as a chaplain in a Roman Catholic middle school in Charlotte.

In the afternoon, after the Liturgy in Charlotte, Bishop Bohdan, together with Fr. Joseph celebrated a Pontifical Divine Liturgy with the Holy Cross Ukrainian Catholic Mission in Columbia, SC. Holy Cross Mission is the youngest mission parish of St. Josaphat Eparchy that already has over 100 parishioners.

Zhyve.tv came to North and South Carolina with Bishop Bohdan to film a unique growth of the Ukrainian Catholic Church in the Mid-Atlantic deanery of St. Josaphat Eparchy. A short film about the vibrant parishes of North and South Carolina will be aired on Channel 5 in Ukraine to bring closer a unique experience of the Ukrainian Catholic Church in the U.S. to the faithful in Ukraine as well as to the Ukrainian Catholic communities outside of the United States in North America, informing them thereby about the presence of the Ukrainian Catholics in the U.S.

Живе ТВ супроводжувало владику Богдана Данила під час його візиту до Північної та Південної Кароліни

Впродовж 2-3 березня 2019 року знімальна група з Живого ТВ (Україна) відвідала з владикою Богданом Данилом, єпископом Української Єпархії св. Йосафата в Пармі українські греко-католицькі парафії в штатах Північна та Південна Кароліна.

У суботу, 2 березня, владика Богдан Данило відслужив Архиєрейську Божественну Літургію разом з україномовною громадою Місії св. Івана Хрестителя УГКЦ в м. Пайнвіл, штат Північна Кароліна серед численної присутності вірян. Понад 120 людей двічі на місяць збираються в каплиці Шарлоттської Католицької школи для літургійних богослужінь під проводом о. Михайла Кулика з м. Акрон, штат Огайо, який подорожує до Північної Кароліни щомісяця.

Наступного дня, в неділю, 3 березня, владика Богдан разом з владикою Петром Дж. Джугісом, єпископом Римо-католицької дієцезії Шарлотт відслужили Божественну Літургію з англомовною громадою парафії св. Василія Великого УГКЦ. Літургія проходила в римо-католицькій парафії св. Томи Аквінського в Шарлотт, каплицю якої громада св. Василія Великого використовує для своїх богослужінь. Впродовж останніх двох років парафіяльна спільнота св. Василія Великого переживає дивовижне зростання парафіян як українського, так і неукраїнського походження, які прийняли візантійську традицію Української Греко-Католицької Церкви як свою власну. Парафією опікується о. Йосиф Матлак, який також служить капеланом у римо-католицькій середній школі міста Шарлотт.

Того ж дня, після Літургії в Шарлотт, владика Богдан, разом з о. Йосифом відслужили Архиєрейську Божественну Літургію з місійною громадою Святого Хреста УГКЦ в м. Колумбії, штат Південна Кароліна. Місія Святого Хреста – це наймолодша парафіяльна спільнота Єпархії св. Йосафата, яка вже налічує понад 100 парафіян.

Живе ТВ прибуло до Північної та Південної Кароліни з владикою Богданом Данилом, щоб зняти унікальне зростання Української Греко-Католицької Церкви у Середньоатлантичному деканаті Єпархії св. Йосафата. Короткий фільм про живі парафії Північної та Південної Кароліни буде показаний на 5-му Каналі в Україні, щоб наблизити унікальний досвід УГКЦ в США вірним в Україні як також українським греко-католицьким громадам за межами Сполучених Штатів в Північній Америці, інформуючи їх таким чином про присутність вірних УГКЦ у США.